Трявна лого

Подмярка 22.1 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани, които са особено засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“

15-02-2023

 

С изменението на Наредба № 3 от 2022 г. за прилагане на подмярка 22.1. „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани, които са особено засегнати от последиците от руското нашествие в Украйна“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. (ДВ, бр. 92 от 2022 г. ) се разширява обхвата на допустимите бенефициенти.

 

 В сектор „Животновъдство“ се включват земеделски стопани, които отглеждат пчелни семейства. Пчелните семейства е необходимо да се отглеждат в собствен животновъден обект, регистриран по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. Подпомагането е на база броя на наличните пчелни семейства, установен съобразно извършен есенен преглед за 2022 г. и отразен в протокол за извършен профилактичен преглед от ветеринарен лекар. Има определени ставки в зависимост от броя на пчелните семейства.

 

В сектор „Растениевъдство“ се включват земеделски стопани, които отглеждат малини или ягоди – оранжерийно производство. Подпомагането е на база установената от проверка на място площ, заети с ягоди или малини – оранжерийно производство, като ставката е една: в размер 15 000 лева. Необходимо е малините или ягодите да са отглеждани в съоръжения, снабдени със системи за капково напояване.

 

Всички кандидати следва да имат регистрация по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Един земеделски стопанин може да получи подпомагане в размер на не повече от 15 000 EUR (29 337 лева) – максимално допустимият съгласно европейското законодателство размер на помощта. В рамките на този размер се отчита подпомагането по вече осъществения в края на 2022 г. прием по подмярката, както и по другите инструменти, които предвиждат плащания за преодоляване на негативните последици от руското нашествие в Украйна.

 

Предстоящият прием на заявления по подмярката ще обхваща само включените с изменението на Наредба № 3 от 2022 г. допустими кандидати в сектор „Животновъдство“ и сектор „Растениевъдство“ – земеделски стопани, които отглеждат пчелни семейства и земеделски стопани, които отглеждат малини или ягоди – оранжерийно производство. Приемът на заявления ще се обяви със заповед на Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, съгласувана с Министъра на земеделието. Заявленията за подпомагане ще се приемат в общинските служби по земеделие по постоянен адрес на кандидата – физическо лице или адрес на управление на кандидата – юридическо лице или едноличен търговец. Не се изисква предоставянето на допълнителни документи.