Обява процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 4.1
ОБЯВА
МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА „ДРЯНОВО – ТРЯВНА – В СЪРЦЕТО НА БАЛКАНА“ ОТКРИВА ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ
№ BG06RDNP001-19.621
ПО МЯРКА 4.1 „ПОДКРЕПА ЗА ИНВЕСТИЦИИ В ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНСТВА”
МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ обявява процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“. Процедурата се обявява в рамките на прилагане на подмярка 19.2 "Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие" на мярка 19 "Водено от общностите местно развитие" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г.
Цел на настоящата процедура е: повишаване конкурентоспособността на земеделието на територията на МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ чрез:
1. преструктуриране и развитие на наличните материални мощности в стопанствата;
2. насърчаване въвеждането на нови технологии в производството и модернизация на физическия капитал;
3. опазване на компонентите на околната среда;
4. спазване стандартите на Европейския съюз (ЕС) и подобряване на условията в земеделските стопанства;
5. насърчаване на сътрудничеството между земеделските стопани.
Мярката цели, също така, повишаване на дела на селското стопанство в икономиката на територията на МИГ, както и повишаване на заетостта в отрасъла.
Обхват на мярката: Цялата територия на МИГ – общини Дряново и Трявна.
Допустими кандидати по процедурата са:
I. Общи условия за допустимостта на получателите:
1. Кандидатът/получателят на финансова помощ има постоянен адрес – за физическите лица и седалище и адрес на управление – за еднолични търговци и юридическите лица, на територията на действие на МИГ и осъществява дейностите по проект на територията на действие на МИГ.
2. „МИГ Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ е недопустим бенефициент по подмярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“ от стратегията за ВОМР.
II. Специфични условия за допустимостта на получателите:
1. Регистрирани земеделски производители в съответствие със Закона за подпомагане на земеделските производители;
2. Минималния стандартен производствен обем на стопанството на кандидата следва да бъде не по - малко от 8 000 евро;
3. Кандидатите, юридически лица следва да докажат приход от земеделска дейност и/или приход от услуги директно свързани със земеделска дейност и/или преработка на земеделска продукция и/или участие и подпомагане по схемата за единно плащане на площ;
4. Кандидатите следва да представят бизнес план /БП/, доказващ подобряване на дейността на ЗС чрез прилагане на планираните инвестиции и дейности подробно описани в представения БП.
5. Критериите за допустимост по т. 3 не се прилагат за кандидати с проекти в селски райони, създадени до една година преди кандидатстването за проекти с инвестиции в: сектор „животновъдство”, сектор „плодове и зеленчуци”, производство на „етерично – маслени и медицински култури”.
Допустими дейности за финансиране са:
- Инвестиции за модернизация и механизация /инвестиции във физически активи/ пряко свързана с намаляване на производствените разходи и повишаване производителността на труда.
- Инвестиции за модернизация и механизация /инвестиции във физически активи/ пряко свързана с намаляване на производствените разходи и повишаване производителността на труда свързани с изпълнение на дейностите по мярка „Агроекология и климат“ и мярка „Биологично земеделие“.
- Инвестиции за постигане съответствие с нововъведени стандарти на Общността приложими за съответните стопанства.
- Инвестиции пряко свързани с подобряване на енергийната ефективност на стопанствата.
- Инвестиции за съхранение на земеделската продукция с цел запазване качеството на продукцията.
- Инвестиции в машини и съоръжения за опазване на околната среда, включително за съхранение на оборска тор.
- Инвестиции в недвижима собственост свързана с дейността на земеделските стопанства.
- Инвестиции за създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия.
- Инвестиции за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за нуждите на земеделските стопанства.
Допустими разходи по мярката са:
В съответствие с чл.67 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета финансовата помощ по мярката се предоставя под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи.
Разходи за материални инвестиции:
1. Закупуване/придобиване, строителство или обновяване на сгради и друга недвижима собственост, използвана за земеделското производство в стопанство, включително такава използвана за опазване на околната среда.
2. Закупуване и/или инсталиране на нови машини, съоръжения и оборудване, необходими за подобряване на земеделския производствен процес, включително свързани с опазване на околната среда, съхранение и подготовка за продажба на земеделска продукция от стопанството, получаване на топлинна и/или електро- енергия, необходими за земеделските дейности в стопанството, подобряване на енергийната ефективност.
3. Създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, включително трайни насаждения от десертни лозя, медоносни дървесни видове /за производство на мед/ и други бързо растящи храсти и дървесни видове, използвани за производство на био-енергия.
4. Инвестиции за постигане на съответствие с нововъведените стандарти на Общността.
5. Инвестиции за постигане на съответствие със съществуващи стандарти на Общността - за млади земеделски производители, получаващи подкрепа по мярка 6.1.
6. Инвестиции за съоръжения и съответно оборудване необходимо за производството на мед и други пчелни продукти, както и за развъждането на пчели-майки.
7. Закупуване на земя, необходима за изграждане/модернизиране на сгради, помещения и други недвижими активи предназначени за земеделските производствени дейности и/или за създаване/презасаждане на трайни насаждения /до 10 % от общия размер на допустимите инвестиционни разходи.
8. Закупуване на специализирани земеделски транспортни средства – като например камиони, цистерни за събиране мляко, хладилни превозни средства за транспортиране на продукция, превозни средства за транспортиране на живи животни и птици, и др.
Разходи за нематериални инвестиции:
1. Общи разходи свързани със съответния проект за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта. Общите разходи по проекта не могат да надхвърлят 12 % от общия размер на допустимите инвестиции по проекта. Консултациите се състоят от разработване на бизнес план, включващ предпроектни изследвания и маркетингови стратегии или попълване на анализ-разходи-ползи (финансов анализ), извършване на предпроектни проучвания и окомплектоване на пакета от документи и консултантски услуги, свързани с изпълнението, и отчитане на дейностите по проекта до изплащане на помощта и не следва да надхвърлят 5 на сто от стойността на допустимите разходи.
2. Разходи за ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, разходи за регистрация на търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта”;
3. Закупуване на софтуер;
4. Разходите свързани за достигане съответствие с международни признати стандарти, като:
- Въвеждане на системи за управление на качеството в земеделските стопанства, въвеждане на добри производствени практики, подготовка за сертификация.
Период за прием:
1-ви период на прием на проектни предложения:
Начален срок за подаване на проектните предложения: от 20.01.2023 г.
Краен срок за подаване на проектни предложения: до 17.00 часа на 20.03.2023 г.
2-ри период на прием на проектни предложения /при неусвоен финансов ресурс по процедурата след първия прием/:
Начален срок за подаване на проектните предложения: от 01.07.2023 г.
Краен срок за подаване на проектни предложения : до 17.00 часа на 31.08.2023 г.
Бюджет на приема:
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата по мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“ е: 141 830 лева (100 %), от които 127 647 лева (90 %) от ПРСР 2014 – 2020 г. (ЕЗФРСР) и 14 183 лева (10 %) - Национално съфинансиране.
Бюджетът за 1-ви период на прием по настоящата процедура № BG06RDNP001-19.621 е: 141 830 лева (100 %), от които 127 647 лева (90 %) от ПРСР 2014 – 2020 г. (ЕЗФРСР) и 14 183 лева (10 %) - Национално съфинансиране.
Бюджетът по процедурата за 2-ри период на прием е: Неусвоения финансов ресурс след приключването на първия прием
Интензитет на подпомагане: Финансовата помощ за одобрени проекти е в размер на 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи, но не повече от 60 000,00 лева.
Минималният и максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за конкретен проект по процедура за подбор на проекти по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ са както следва:
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ : 5 000,00 лева
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ : 60 000,00 лева
Минималният и максималният размер на допустимите разходи за конкретен проект по процедура за подбор на проекти по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства“ са както следва:
Минимален размер на допустимите разходи: 10 000,00 лева
Максимален размер на допустимите разходи: 120 000,00 лева
Начин на подаване на проектни предложения:
Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Критерии за оценка на проектните предложения:
1.Критериите според вида на продукцията – макс. 15т. :
1.1. Плодова продукция от трайни насаждения или зеленчуци или животинска продукция – 10 т.
- над 50% от общото производство на стопанството - 5 т.
- над 85 % от общото производство на стопанството - 10 т.
1.2.Производство на биологична продукция – макс. 5 т.
- стопанството произвежда над 50% - 1 т.
- стопанството произвежда над 85 % - 5 т.
2. Приоритет ще бъде осигурен за изпълнението на проекти от млади фермери (за кандидати млади фермери изпълнили проект по мярка 112 от ПРСР 2007-2013 г. или по Мярка 6.1 от ПРСР 2014-2020 г., но не са подпомогнати по мярка 121 или Мярка 4.1) - 5 т.
3. Проектът предполага свързаност с други участници от територията - макс. 14 т.
3.1. Наличие на договори за доставка на стоки и услуги по проекта от територията на МИГ - 3 т.
3.2. Наличие на договори за реализиране на продукцията на територията на МИГ – 6 т.
3.3. Договор с хранително-преработвателно предприятие от територията на МИГ за доставка на суровини от земеделието - 5 т.
4. По мярката ще бъде предоставен приоритет за проекти с инвестиции за повишаване на енергийната ефективност, иновации в стопанствата, включително технологии водещи до намаляване на емисиите съгласно Регламент за прилагане на директива 2009/125/ЕС. – макс. 21 т.
4.1.Енергийна ефективност според % инвестиции (по обосновка в бизнесплана):
- над 50 % - 4 т;
- над 85% - 6 т.
4.2.Иновативност на проекта - според % инвестиции (по обосновка в бизнесплана):
- над 50 % - 4 т;
- над 85% - 6 т;
4.3.Опазване на околната среда според % инвестиции (по обосновка в бизнесплана) :
- над 50 % - 4 т;
- над 85% - 6 т;
4.4. Проектът предвижда регистриране на местен продукт - 3 т.
5. Приоритет ще се дава на кандидат осигуряващ заетост на допълнителен перосонал / ново работно място за целия период на изпълнение на проекта/ - макс. 15 т.
- за 1 работно място - 5 т.;
- за 2 и повече работни места – 10 т;
- осигурява заетост за социално слаби и/или маргинализирани групи – 5 т.
6. Оценка на кандидата (наличие на документ, доказващ подходяща квалификация и/или образование и/или участие в семинар или друго обучително мероприятие) – 10 т.
Общ брой точки: 80т.
За да бъде предложено за финансиране едно проектно предложение, общата крайна оценка на етап техническа и финансова оценка трябва да е равна на или по-голяма от 5 точки. (минимално допустима оценка за качество на проектните предложения).
Лице/а за контакт и място за достъп до допълнителна информация:
Кандидатите могат да зададат допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават в ИСУН 2020 чрез модул “Електронно кандидатстване“, процедура BG06RDNP001-19.621, Мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“, "Разяснения по процедурата". Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектните предложения и са задължителни за всички кандидати. Отговорите на въпросите на кандидатите се публикуват в ИСУН 2020.
Лица за контакт:
Илияна Попова – Експерт СВОМР, тел. 0877 111 583, е-mail: migdt@abv.bg
Зорница Златева – Експерт СВОМР, тел. 0877 111 671, е-mail: migdt@abv.bg
Подробна информация и документите за кандидатстване са достъпни:
- в ИСУН на адрес https://eumis2020.government.bg ,
- на електронната страница на Сдружение МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ – http://mig-dryanovo-tryavna.eu ;
- в офисите на МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“, на адрес гр. Дряново, ул. „Шипка“ №170 и гр. Трявна, ул. „Ангел Кънчев“ № 33.